Kupuješ tekaške copate? Preberi in izberi pravi model zase!
Nakup tekaških copat ni vedno enostaven, sploh, če smo se s tekom šele pričeli ukvarjati. Medtem ko izkušeni tekači po večini že pri nakupu novih parov tekaških copat natančno vedo, kakšen bo njihov naslednji par, pa je pri začetnikih zgodba drugačna.
Čeprav je tek ena najlažje dostopnih športnih aktivnosti, ki se jo lahko loti vsak, pa se nam utegne hitro zameriti, če izberemo napačno obutev.
Da bo tvoj tek res takšen kot mora biti, se mora tekaški copat od pete do palca prilegati stopalu. Preveri, kako med nakupovanjem in preizkušanjem copat ugotoviš, ali so zate ustrezni ali ne.
- Prileganje pete
Peta mora biti v čevlju udobno nameščena in hkrati stabilna. Če te zadnji del malce tišči, nikar ne nasedaj prodajnim trikom, da se bo čevelj že »razhodil«, ker se to ne bo zgodilo. Copat se prilega takrat, ko lahko pri normalno zavezanem čevlju peto v čevlju dvignemo (kot bi se želeli sezuti). To ne pomeni, da je številka prevelika, temveč je prostor med zadnjim delom čevlja in pete ravno pravšnji, saj ga bo noga, ko zateče, še kako potrebovala.
- Stopalni lok
Oblika stopalnega loka ima pri izbiri tekaškega copata zelo velik pomen, saj odloča o tem, ali nas bo pri teku kaj oviralo in bolelo, ali pa bomo tekli brez težav.
Ali je tvoj stopalni lok nizek, visok ali pa je med normalnimi, najbolje izveš, če narediš odtis mokrega stopala na papirnato površino ali beton. Odtis, kjer je viden ves podplat, pomeni, da imaš nizek lok, kar pomeni, da se teža tvojega telesa med tekom prestavi na notranji del stopala (pronacija). Takšna noga potrebuje stabilno tekaško obutev, ki ima še dodatno ojačan notranji del. Primer takšnega modela je ta ( https://www.rossisport.si/nike-z-tekaski-copati-904255-002-free-rn).
Izrazito visok stopalni lok (supinacija) pomeni, da se med hojo in tekom teža našega telesa prestavi na zunanji del stopala. Če pri odtisu podplata vidiš zgornji del stopala in peto, ki sta med sabo povezana samo z zunanjim delom podplata, potem izberi med tekaškimi copati z ustrezno oblikovanim podplatom in blaženjem, npr. https://www.rossisport.si/nike-m-tekaski-copati-904695-007-air-zoom-struc
Pri normalnem stopalnem loku imaš na voljo široko izbiro tekaških copat, po večini pa se tekači odločijo za copate, ki nudijo stabilnost in oporo med tekom.
- Nart
Višina narta pri tekaških copatih morda ne vpliva tako na izbor modela kot pri klasični obutvi, a velja biti pri nakupu pozoren na naslednje stvari. Če pri obutem čevlju čutiš pritisk na nart, moraš vedeti, da bo ta še bolj izrazit in moteč, ko bo noga med tekom zatekala. To lahko privede do poškodb, zato med zgornjim delom čevlja in nartom potrebuješ več prostora. Preden se podaš na lov za novim modelom, priporočamo, da preveriš, če se situacija kaj izboljša, če poskusiš copat zavezati na drug način – denimo paralelno oziroma z izpuščanjem dveh ali treh sredinskih lukenj pri vezalkah.Običajno že to pomaga.
- Širina čevlja
Noga mora imeti v obutem copatu toliko prostora, da lahko na prednji del stopimo s celim stopalom in pri tem ne občutimo pritiska na levo ali desno stran podplata. Pomembno je, da je tekaški copat spredaj širok, da prsti niso stisnjeni skupaj in da jih lahko premikamo navzgor.
- Dolžina čevlja
Svetujemo ti, da tekaške copate vedno preizkušaš v popoldanskem času, ko je noga že razhojena in rahlo otečena. Tako se izogneš nakupu premajhnih čevljev, ki lahko privede do poškodb (najpogostejša je počrnel noht). Med najdaljšim prstom in robom copata naj bo tako za en palec prostora, udobno se mora prilegati tako v petnem kot v prstnem delu. Preizkus najlažje narediš tako, da na papir obrišeš svoje stopalo in ga primerjaš s podplatom tekaškega copata.