... Ne glede na to, na katero vprašanje ste odgovorili pritrdilno, v obeh primerih veljate za smučarja, ki mu urejena smučišča postajajo moteča oziroma nezanimiva.
In če ste se prepoznali v tem, potem je dobro poznati tudi nekaj ključnih razlik med turnim in freestyle smučanjem oziroma med turnimi in freestyle smučmi.
Turna smuka običajno poteka v sredogorju in visokogorju, na neokrnjenih predelih in neurejenih snežnih površinah, kjer ni vlečnic in ostalih snežnih naprav. Turni smučarji morajo pot do vrha, od koder želijo začeti spust, prehoditi, kar pomeni, da morajo pazljivo izbrati ustrezno smučarsko opremo, hkrati pa se zavedati, da ta – zaradi vseh specifik in prilagajanj na ekstremne razmere – niti ni poceni. Smučanje v prostem slogu pa, za razliko od turnega, ni prestavljeno v divjo naravo, temveč se bolj kot to odvija v snežnih parkih, kjer je obilica možnosti za izvajanje skokov in drugih adrenalinskih izvedb smučanja v prostem slogu.
Kakšne smuči izbrati za turno smučanje?
Načeloma je tako, da če se želite samo preizkusiti v turnem smučanju, lahko za prvič uporabite kar smuči za alpsko smučanje. Če bi alspkim smučam odvzeli nekaj teže, bi v grobem celo rekli, da so ravno to idealne turne smuči. V praksi pa je zgodba malce drugačna.
Pri nakupu turnih smuči morate namreč upoštevati kar nekaj ključnih podatkov, kot so teža, dolžina, širina in dimenzija. Slog in osvojena tehnika smučanja pri turni smuki ne igrata takšne vloge kot izkušnje, zato je pomembno, da imate, ko se prvič odpravljate na turno smuko, ob sebi poznavalca in izkušenega turnega smučarja – v kombinaciji s pravo opremo, seveda.
Če izberete težje smuči, boste na smučišču bolj stabilni, z lažjimi smučmi pa boste hitreje prišli do vrha, prav tako pa boste lahko dlje smučali. Ožji modeli turnih smuči se bolje odzivajo na trdi in zaledeneli podlagi, širših modelov pa boste veseli na neurejeni podlagi. Če ne veste, katero širino izbrati, se je najbolje držati zlate sredine, torej med 85 in 100mm. Podobno velja tudi za dolžino. V primeru dileme, izberite krajše, saj so lažje za nositi, poleg tega pa boste z njimi prevozili tudi večje razdalje.
Izbira freestyle smuči
Smuči za prosti slog, torej freestyle smuči, boste prepoznali po precej značilni twin tip obliki, ki je oblikovana za aktivno izvajanje smučarskih akrobacij, skokov in trikov v za to namenjenih snežnih parkih. Ravno zaradi tega Freestyle smuči morajo omogočati zadostno mero stabilnosti, hitrosti in odriva, hkrati pa se odlično odzivati na nenadne spremembe med vožnjo.
Ravno zaradi tega je freestyle smučka nekoliko drugačne oblike kot najbolj razširjene alpske in na drugi strani turne smuči.
Sprednji in zadnji del smučke sta namreč enakomerno privzdignjena, kar omogoča vzvratno in klasično vožnjo. Stranski lok je minimalen. V predelu med glavo in peto so ojačani robniki, vezi pa so pomaknjene proti središču smučke. Freestyle smučka je v osnovi krajša od klasične, omogoča pa boljše manevriranje in večjo trpežnost.