PRED BLACK FRIDAY AKCIJA. POPUSTI do -50%!
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Na koliko časa je smiselno menjati tekaške copate

Priznajmo si, občutek, ko obujemo nove tekaške copate, je res nekaj posebnega. Noga se popolnoma prilega, odtis stopala se zlije z mehko notranjo podlago, pritisk noge na tla pa je kljub čvrstemu oprijemu udoben in zanesljiv. Če stopalo nagnemo v levo in desno stran, dobimo varen občutek, da je noga v tekaškem copatu stabilna in da bomo lahko med tekom pozabili na skrbi.

Zato si je, ko enkrat najdemo popoln tekaški copat, še toliko težje predstavljati, da bo tudi ta nekoč odslužil svoje in ga bo potrebno menjati.
A, naj bo še tako dober, drag in poseben, na koncu ima tudi športna obutev svojo življenjsko dobo in ko ta preteče, njena primarna funkcija ne deluje več isto. Še več, ravno neupoštevanje tega dejstva je lahko pogosto razlog za številne poškodbe in nelagodje pri teku.

Kdaj je torej čas, da se poslovimo od svojih tekaških copat in jih zamenjamo z novimi?
Odvisno.
Brez skrbi, ne bomo se ustavili tu in vas pustili v ugibanju, ali je luknja v podplatu vašega tekaškega copata dovolj dober razlog za menjavo, ali pa bo kljub temu zdržal še to sezono.



Splošno velja, da je optimalen čas za menjavo tekaških copat po pretečenih 400-800 km. Če ste ljubiteljski tekač in tečete brez naprav, s katerimi bi merili razdaljo, potem si s tem podatkom ne boste mogli veliko pomagati.
Zagotovo pa boste vedeli, kdaj je prišel čas slovesa, če boste spremljali svoje počutje med tekom in bili hkrati pozorni na sledeče znake:

Med tekom čutite pritisk na prstih

Zelo neprijetno spoznanje, sploh, če so copati novi, vi pa ste v njih odtekli en sam krog, je dejstvo, da ste si najverjetneje kupili premajhno številko. Takšne copate, ne glede na to, da so pretekli komaj nekaj kilometrov, obvezno zamenjajte še pred naslednjim tekom, sicer tvegate poškodbo prstov in počrnele nohte.

Utrujene noge in bolečine v gležnjih, kolenih ali hrbtenici

Če ste opazili, da med tekom kar naenkrat občutite utrujenost in težke noge, obstaja velika verjetnost, da je obutev deformirana in da vam zato ne more več nuditi primarne opore, blaženja in stabilnosti.

Podplat copata je povsem raven

Kar pa, seveda, ni nič hudega, če ste takšnega že kupili. V primeru, da pa so imeli vaši tekaški copati reliefen podplat in izbokline, primerne za razgiban teren, kar naenkrat jih pa več ni, je to znak, da so izgubili svojo funkcijo, vi pa potrebujete nove.

Copati se ne izrabljajo enakomerno

Za hiter test postavite oba tekaška copata na ravno podlago. Če stojita naravnost, sta še primerna za tek, če pa stojita postrani, je čas za njuno upokojitev.

Pojav žuljev na neobičajnih mestih

Ste na nogah po teku opazili žulje na mestih, kjer vas nikoli ni nič bolelo ali motilo? Pojav žuljev na neobičajnih mestih kaže na to, da se je oblika tekaškega copata spremenila in da posledično vaši nogi ne nudi več prvotne opore in varnosti.

Tek po asfaltu
Življenjska doba tekaških copat je močno odvisna od terena, po katerem tečemo. Asfalt vsak copat hitreje obrabi kot mehka gozdna podlaga, na hitrost obrabe pa precej vplivata tudi naša teža in oblika stopala oziroma njegove notranje linije.

 

Lahko podaljšamo dobo tekaških copat?

Ne glede na ceno športnih copat, je želja vsakega tekača, da bi zdržali kar najdlje. Dolgoročno bo nakup novih neizogiben, lahko pa vsaj za nekaj kilometrov prestavimo nakup novih, če si že na začetku priskrbimo dva para copat in ju izmenjujemo. Bistveno dlje bodo zdržali tudi, če jih bomo uporabljali samo za tek in ne za vsakodevne namene, pohodništvo ali druge športe, ki niso v povezavi s tekom.

 

Ponudbo tekaške obutve si lahko ogledate TUKAJ.