VESELI DECEMBER prinaša AKCIJE. VEČ KOT 1000 IZDELKOV -50%!
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Nakup novih smučarskih čevljev

Nakup nove smučarske opreme je zagotovo eno najbolj vznemirljivih nakupov, kar se oblačil in obutve tiče. Ge za posebno vrsto opreme, ki cenovno ni najbolj poceni, poleg izgleda pa mora na prvem mestu popolnoma ustrezati tudi svojemu namenu.

Še posebej pa to velja za smučarske čevlje. Pri nakupu nobene druge obutve se ne ustavljamo toliko časa kot pri tej in izbira nobene druge nam ne predstavlja toliko vprašanj, dvomov in preizkušanj kot ravno ta.

   

 

Glede na to, da v sezoni smučanja preživimo večji del dneva v smučarskih čevljih, moramo nakupu novih čevljev posvetiti izredno pozornost.

Saj veste, smučarski čevelj nam lahko sezono naredi fantastično, lahko pa jo uniči. Da ne bi prišlo do tega, si pred nakupom preberite 3 najpomembnejše točke, ki vam bodo pomagale do popolnega smučarskega čevlja.

 

1.       Ustrezna velikost čevlja

 

Dolžina smučarskega čevlja ne sme biti večja od dolžine stopala, saj se nam v tem primeru čevelj v peti sezuva. Pri tej izmeri lahko mirno pozabite na klasične številke čevljev, saj vam pri smučarskih ne bodo koristile. Najbolje je, da na list papirja obrišete odtis svojega stopala in ga primerjate z vložkom čevlja, pri čemer je dobro dodati vsaj 3 milimetre.

Pri popolnoma zaprtem čevlju ne smete čutiti, da se prsti dotikajo sprednje stene (pri odprtem pa se ta dotik čuti, op.).

 

Večina smučarjev se pri pomerjanju novih smučarskih čevljev tako najprej posveti izmeri dolžine stopala in tega primerja z vložkom oziroma lupini čevlja, a ta podatek naj ne bi bil nujno prvotnega pomena za nakup.

 

“Čeprav večina smučarjev misli, da je pri merah najpomembnejša dolžina stopala, je ta meritev šele na drugem mestu”, pravi Matt Schiller, eden največjih strokovnjakov na področju opreme v smučarski industriji.

Po njegovih besedah, ki temeljijo na izkušnjah dolgoletne kariere svetovalca vrhunskim smučarjem, je pri nakupu novih smučarskih čevljev najpomembnejša izmera obsega gležnja, ki se povezuje z Ahilovo tetivo in peto, kar predstavlja srednje stopalo.

 

 

 

Seveda sta pri nakupu pomembni tudi dolžina in širina stopala, a pri naknadnem odstopanju teh dveh dejavnikov imamo vedno nekaj maneverskega prostora. Lupina čevlja je prilagodljiva in jo lahko ustrezno nastavimo, česar pa ne moremo narediti, če nam čevelj v gležnju ne ustreza.

Preveč ohlapen ali preveč utesnjen predel gležnja se namreč ne more rešiti z regulacijo lupine, saj ta tega ne omogoča.

 

 

 

Če naredite obseg gležnja, boste videli, da ta ustreza dolžini vašega stopala, torej z eno izmero avtomatsko naredite dve.

 

2. Trdota smučarskega čevlja

 

Trdota smučarskega čevlja ne pomeni iz kakšnega materiala je, temveč kakšno silo moramo uporabiti, da lahko nogo v zaprtem čevlju upognemo naprej.

 

Kakšno trdoto ima smučarski čevelj, nam povejo številke (flex), na to pa vpliva tudi naša fizična kondicija, teža, način smučanja in spol.

 

Večja kot je številka, bolj trdi so čevlji. Najtrši smučarski čevlji so namenjeni izkušenim moškim smučarjem, vrhunsko pripravljenim rekreativcem in težjim smučarjem, mehkejši modeli pa so namenjeni ženskam.

 

Trdota smučarskih čevljev se pri moških meri med 80-130, pri čemer je 130 najtrši model. Pri ženskah pa so številke nekoliko nižje in se tako gibajo med 80 in 100 za vrhunsko pripravljene smučarke.

Če se s smučanjem šele začenjate ukvarjati ali pa smučate bolj poredko in previdno, potem boste začeli z nižjo številko trdote, za več znanja in pripravljenosti pa boste izbrali višji flex.

 

3. Tehnika smučanja

 

Tako kot za smuči, tudi pri smučarskih čevljih velja, da nakup tega pogojujemo s tehniko in stilom smučanja. Če smo občasni smučarji, ki se le tu in tam spustimo po kakšnem hribu, potem si ne bomo kupili čevljev, ki so prilagojeni agresivnim zavojem ali ostalim bolj zahtevnim tehnikam.

 

Smučarski čevlji za alpsko smučanje, ki pokrijejo največji obseg kombinacij različnih tehnik in slogov, so izjemno udobni in se prilegajo nogi, njihova trdota pa se giba v razponu od 80 - 130. Zaradi njihovega udobja jih izberejo tako rekreativni kot tudi bolj najbolj zahtevni smučarji, ki pri bolj zahtevnih ovinkih potrebujejo nekoliko več opore.

 

Če ste vrhunsko pripravljeni na smuko in slovite kot izjemen smučar, ki obožuje zahtevnost na progi, potem bodo za vas pravi tekmovalni smučarski čevlji. Ti imajo trdoto od 100 do 130 in so najboljši približek tistim, ki jih na svojih tekmah nosijo vrhunski športniki. Za razliko od zgornje skupine, so ti narejeni tako, da se čim večji del sile prenese dirketno na smuči in tako pospeši hitrost. Primerni so za različne snežne podlage in strmine, zaradi specifike pa so prava izbira za vrhunsko rekreativne in pripravljene smučarje.

 

Smučarske čevlje za prosti slog pa boste izbrali, če so vaši smučarski tereni izven urejenih smučišč in za vzpon potrebujete tudi čevlje z dobro upogljivostjo v gležnju, izbrali pa jih boste tudi, če med smučanjem radi izvajate kakšne akrobatske trike.