Na kaj morate biti še posebej pozorni, ko kupujete smučarske in tekaške palice?
Nakup nove smučarske opreme zagotovo spada med vznemirljivejše nakupe, saj tega ne počnemo pred vsako sezono, ampak imamo opremo za dlje časa.
Ravno zaradi tega je še kako pomembno, da se pravočasno informiramo o lastnostih, prednostih in funkcionalnosti opreme, ki jo kupujemo. Če imamo pri bundi ali smučarskih hlačah nekoliko več manevrskega prostora, pa izbira smuči, smučarskih čevljev, čelade in palic za smučanje ne deluje zgolj po principu videno-kupljeno. Razen, če, seveda, niste izkušeni smučar, ki točno ve, kaj od opreme je doslej delovalo in v tej smeri nadaljuje tudi z novo.
Zakaj je vloga palic pri smučanju bistvenega pomena?
Čeprav morda ne delujejo tako, pa imajo smučarske palice in v nadaljevanju tudi tekaške palice, izjemno pomembno nalogo. Palice morajo ustrezati naši tehniki smučanja, nas varovati med aktivnostjo, preprečujejo pa tudi morebitne padce in poškodbe. Kot del smučarske opreme skrbijo, da se naša sila moči učinkovito prenaša od nas do podlage, a to lahko dosežemo le, če smo izbrali pravo dolžino smučarskih palic. Ta se, glede na način smučanja ali teka na smučeh, razlikuje od posameznika do posameznika.
Smučarske palice nam kot opora odlično služijo tudi pri odrivu, hkrati pa nudijo stabilen in varen oprijem na belih strminah.
Razvoj smučarskih palic sledi trendu, načinu smučanja in potrebam smučarjev, zato je dandanes izbira palic zelo raznolika in bogata. Palice med seboj ločimo glede na dolžino, material, iz katerega so in pa težo.
Najpogostejša materiala, iz katerih so smučarske palice, sta aluminij in karbon. Slednji pomeni nekoliko višji cenovni razred, a boste za to dobili izjemno lahke, vodljive in zanesljive smučarske palice, ki vas ne bodo pustile na cedilu niti v najbolj zahtevnih situacijah. Nekateri modeli karbonskih palic vsebujejo tudi steklena vlakna, ki palicam dajejo še dodatno težo. Te so cenejše, a je dobro razmisliti pred nakupom, če vas teža kasneje ne bo preveč ovirala. Velja nenapisano pravilo, da v kolikor je steklenih vlaken več kot 60%, potem raje izberite kakovostne aluminijaste palice.
Prednost novejših modelov je tudi v sistemu varnostnega zapenjanja, ki zagotavlja, da se nam ob padcu varnostni pašček samodejno odpre in s tem prepreči poškodbe. Kvalitetne smučarske in tekaške palice boste prepoznali tudi po oprijemu, ki ga nudijo, ter po moči odriva, ki jo lahko z njimi dosežete.
Kako izbrati prave smučarske in tekaške palice?
Ko ste si postavili zgornji znesek, ki ste ga pripravljeni odšteti za vaše smučarske užitke, je čas, da se posvetite še drugemu izračunu. Podatek, brez katerega se nikakor ne podajte v nakup smučarskih palic, je njihova dolžina. Če ste začetnik in palice kupujete prvič, lahko optimalno dolžino palic, ki ustrezajo vaši višini, dobite na dva načina.
Prava dolžina smučarskih palic mora segati od vboda v sneg do položaja roke pod pravim kotom v komolcu. Ker tega pri nakupu ne boste mogli narediti v snegu, si boste dolžino najlažje izračunali, če palico obrnete navzdol in z dlanjo primete palico na delu pod krpljico. Če je pri tem vaš komolec pod pravim kotom, ste našli ustrezno dolžino.
Drugi način izmere pa je, da vašo telesno višino pomnožite z 0,7 in dobite pravo dolžino. Če ste, denimo, veliki 170 cm, je priporočljiva dolžina vaših smučarskih palic 120 cm.
Prva izmera vam bo koristila pri nakupu v fizični trgovini, medtem ko si boste drugi izračun naredili v primeru, da boste smučarske ali tekaške palice naročili preko spleta.
Kaj pa tekaške palice?
Tekaške palice se od smučarskih najbolj razlikujejo po dolžini, saj so te bistveno daljše, a je pred nakupom treba vedeti tudi, za katero tehniko teka jih nameravate uporabljati. Če je vaša tehnika klasična, potem je najbolje izbrati tekaške palice, ki vam segajo do ramen. V povprečju naj bi zavzemale nekje 85% celotne višine smučarja. Za drsalno tehniko boste izbrali nekoliko daljše palice, ki segajo na območje med rameni in brado, torej zavzemajo približno 90% vaše višine.