Kako lahko že sami poskrbimo za nego in vzdrževanje smuči?
Se vam je že kdaj zgodilo, da ste se po dolgem premoru odpravili na smučanje, a ste tam bolj trpeli kot uživali? Če spadate med večino, ki sem ji je to zgodilo, ste slabo vožnjo pripisovali neprimerni kondiciji in predolgem premoru. A, ne glede na to, za kakšen premor je šlo, strokovnjaki pravijo, da nas osvojeno znanje in tehnika ne pustita na cedilu. Torej, kaj bi še lahko šlo narobe?
Poleg fizične nepripravljenosti je najpogostejši vzrok za »mukotrpno« smuko nepripravljenost smuči. To enostavno pomeni, da ste po tistem premoru po vsej verjetnosti pograbili zaprašene smuči, jih natrpali v avto in se odpravili zimskim dogodivščinam naproti, brez da bi prej preverili, v kakšnem stanju so smuči oziroma jih odpeljali na reden smučarski servis.
Smuči zahtevajo nego
Pomislite na vaš avto. Če ga ne bi redno vzdrževali in skrbeli, da je rezervoar poln, bi avto slej ko prej postal nevozen. Ne glede na to, kako dolgo bi vrteli ključ za vžig motorja, se avto ne bi premaknil. Smuči delujejo na podoben način. Če jih leta zapored ne bi servisirali, bi postale nevozne. Kaj leta, dovolj je že ena zanemarjena sezona! Smuči, ki niso vzdrževane in servisirane, postanejo prava mučilna naprava za svojega lastnika. Takšne smuči je težje obvladati, saj se odzivajo drugače kot servisirane, prav tako pa so težje vodljive in ne drsijo tako tekoče.
Če se odločate za nakup novih smuči ali pa si želite sami redno skrbeti za svoj par, potem preberite nekaj naših nasvetov, s katerimi lahko za redno nego in vzdrževanje vaših smuči poskrbite že sami doma.
Veliko lahko naredite že sami
Smuči niso poceni športna oprema in prav je, da z njimi ravnamo odgovorno in skrbno. Le tako nam bodo namreč lahko učinkovito služile več sezon zapored.
Voskanje
Ko gre za vzdrževanje smuči, vsak najprej pomisli na nanašanje voska na drsno podlago. Ta enostaven postopek lahko naredimo sami in zanj ne potrebujemo predznanja. Preden se lotite postopka, se pozanimajte o vrstah voska, saj različni tipi različno delujejo na drsno podlago in posledično na smuko. Najbolj uporaben je vosek za drsenje, ki je primeren za vse smučarske discipline, poznamo pa tudi vosek za oprijem.
Vosek ima dve ključni nalogi, zato je pomembno, da nanj pri rednem vzdrževanju nikoli ne pozabimo. Prva naloga voska je, da zmanjšuje trenje med smučmi in snežno podlago, druga pa, da drsno ploskev zaščiti pred oksidacijo.
Zaščitite smuči med prevozom
Ko smo že pri oksidaciji, do nje velikokrat pride tudi zaradi nezaščitenega prevoza smuči na strehi avtomobila. Različni vremenski vplivi delujejo zelo neugodno na izpostavljene smuči, kombinacija soli in vlage pa postopoma uničuje drsno ploskev in robnike na smučeh. S takšnimi smučmi težje smučamo in v vožnji ne uživamo.
Ustrezna domača shramba smuči
Tako kot pri vožnji, lahko na smuči neugodno vplivajo tudi daljša sezonska shranjevanja v vlažnih kleteh in prostorih. Priporočljivo je, da po zaključku smučarske sezone opravite temeljit pregled smuči in jih v primeru, da imajo poškodovane robnike ali druge opaznejše pomanjkljivosti in napake, odpeljete na reden servis. Če so smuči brez posebnosti in ste nanje lepo pazili vso zimo, pa bo po zaključku sezone dovolj temeljito čiščenje in voskanje z debelejšim slojem. Debelejši sloj bo namreč zaščitil smuči med čakanjem na zimo, hkrati pa boste zaradi te poteze lažje začeli novo smučarsko sezono.
Kljub redni domači negi je priporočljivo, da smuči vsaj dva do trikrat na sezono odpeljete na servis. Zanesljiv servis, ki bo vaše smuči obravnaval individualno, bo njihovo življenjsko dobo močno podaljšal, hkrati pa preprečil nastanek morebitnih poškodb, ki nastanejo zaradi neprimerno vzdrževanih smuči. Izbirate lahko med ročnim in strojnim servisom, glavna naloga obeh pa je, da poskrbita za vašo varnost in užitek na belih strminah. Dobro je namreč vedeti, da če se odpoveste rednemu servisu, je najbolj verjetno, da se boste tudi užitku.