PRED BLACK FRIDAY AKCIJA. POPUSTI do -50%!
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Rolanje - šport za vso družino

ROLANJE – ŠPORT ZA VSO DRUŽINO


Ne glede na to, iz katere generacije izviraš, je rolanje nekako povezano s tabo. Starši najbrž poznajo starodobne kotalke na štirih kolesih, s katerimi so počeli podobne vragolije kot otroci danes.

Nekoliko mlajši so prisegali na rolanje, s tistimi pravimi rolerji (inline rolerji) z dvema koleščkoma. Če se ne bojiš hitrosti in lovljenja ravnotežja, je rolanje pravšnja oblika rekreacije zate.



Ali je rolanje zame?

Nivo ozaveščenosti o zdravem načinu življenja je v zadnjih letih zagotovo višji kot v preteklosti. Posledično je gibanje, posebej tisto v naravi, nov trend, ki ponuja ogromno možnosti za rekreacijo.


Ena izmed teh je vsekakor rolanje. Ne potrebuješ veliko; kakovostne in varne rolerje, zaščito in nekaj ravnotežja ter volje. Zagotovo pa te bodo norčije in zabavni trenutki ob nerodnostih navdušili in opogumili, da bodo rolerji postali tvoj najljubši športni rekvizit.


Koristi rolanja

Vsi poznamo koristne učinke teka, kolesarjenja ali samo hoje v naravi. Kaj pa rolanje? Katere mišice delajo in koliko kalorij »pokurim«?

Na kratko, rolanje je lahko odlična vadba, saj lahko poveča moč, stabilnost trupa, ravnotežje in kardiovaskularno vzdržljivost.


Mišice, ki bodo pri rolanju najbolj obremenjene, so zagotovo mišice nog, zadnjice in osrednjega dela telesa. Zadnjične mišice delujejo predvsem pri odrivu, core pa drži ravnotežje.


Mala in srednja mišica zadnjice  ležita na zunanji strani zadnjice, njuna naloga je odmikanje noge od noge (abdukcija), stabilizacija medenice in rotacija kolčnega sklepa. Mimogrede je odmikanje nog (z obtežitvijo ali brez) odlična vaja za lepo in čvrsto zadnjico.


Skratka, lahko trdimo, da bo tudi rolanje poskrbelo za lepšo in bolj čvrsto postavo.



Kaj pa kalorije?

Najbrž te zanima tudi tista številka, ki se izpiše na napravi ali športni uri po končanem treningu. Sicer te večinoma najbrž razočara, saj dejstvo, da si z eno uro hoje porabil zgol kalorije treh banan, pač ni zelo motivirajoče.


Športne aktivnosti se glede porabe kalorij lahko precej razlikujejo. Poraba energije se meri z metaboličnim ekvivalentom (MET), ki se označuje s številkami od 1 naprej. Tako MET 1 pomeni porabo kalorij med enournim sedenjem. Tako izračunamo tudi bazalni metabolizem, ki pove, koliko energije porabi telo za normalno delovanje  (med počitkom).

AKTIVNOST

MET

Mirovanje

1

Hranjenje, oblačenje, pisanje, joga, počasen sprehod

2

Zmerna hoja (4,8 km/h), kuhanje, pilates

3

Hoja (5,6 km/h), čiščenje

4

Hoja po stopnicah, tenis, ples

5

Ples, smučanje, veslanje, dvigovanje uteži

6

Košarka, drsanje, rolanje, kolesarjenje, plavanje

7

Tek (8 km / h), aerobika, planinarjenje, boot camp vadba, plavanje kravl tehnike,

8

Skakanje s kolebnico

12,3


Rolanje ima število MET precej visoko ter se glede porabe energije enači z igranjem košarke, s kolesarjenjem ter plavanjem. Število 7 pomeni, da za to aktivnost potrebuješ  7x več energije kot za sproščujoče sedenje. Si sedaj že prepričan/a, da je rolanje šport zate?


Kot primer, 73kg moški bi za 1 uro konstantnega rolanja porabil 534 kalorij.

Ampak ni vse v kalorijah ter njihovi porabi, še bolj pomembna je stabilizacija jedra. Močno jedro je izrednega pomena tako v vsakdanjem življenju kot pri različnih športnih aktivnostih. Prepreči lahko tudi marsikatero težavo s hrbtom ali hrbtenico. Pri rolanju trup poskrbi za ravnotežje in balansira telo v spodnjem delu hrbtenice. Lahko bi rekli, da tudi z rolanjem konkretno »napadaš« obročke, ki se nabirajo okoli pasu, če le poskrbiš za dovolj visoko ter konstantno intenzivnost.

Še ena pozitivna lastnost rolanja je ta, da ne obremenjuješ sklepov, zato se ga lahko lotiš tudi, če že občutiš kakšne težave. Pred tem pa se obvezno posvetuj s svojim zdravnikom.

Pravilna drža bo poskrbela, da bodo obremenjene prave mišice in da bo telo pravilno poravnano in karseda simetrično.

Nekaj enostavnih pravil dobre drže pri rolanju:

  •         Rahlo pokrčena kolena.
  •         Teža na petah.
  •         Močen potisk nog na stran.
  •         Gibanje rok kot pri teku.
  •         Rahel naklon telesa naprej, pri čemer rame ne smejo čez kolena.
  •         Ravna linija med spodnjim delom hrbta in glavo.



Otroci pri učenju rolanja na poligonu.


Oprema

Kot smo že omenili, za rolanje ne potrebuješ veliko, tudi zato je primerno za celo družino. Tako lahko vsak nedeljski sprehod spremeniš v zabavno izkušnjo z rolerji. Verjemi, otroci bodo zagotovo navdušeni nad občasno nerodnostjo staršev.


Vseeno pa je potrebno poskrbeti za varnost. Otroci in začetniki običajno nosijo:

  •         Čelado.
  •         Ščitnike za zapestja.
  •         Ščitnike za kolena.
  •         Ščitnike za komolce.



Preveri ponudbo ščitnikov TUKAJ.


Otroško čelado Rollerblade si poglej TUKAJ.

 

Ko si poskrbel /a za varnost, je na vrsti IZBIRA PRAVIH ROLERJEV.

Inline rolerji se med seboj razlikujejo, saj je njihova namembnost precej drugačna. Lahko jih uporabljamo za hitro vožnjo v dvoranah, zunanjo vožnjo v parkih, lahko izvajamo trike in še veliko več.. Rolanje je lahko oblika rekreacije ali pa življenjski slog.

 


Ločimo:

  •         Rolerji za prosti slog (primerni za tricking, za skateparke, za freejump ali slalom).
  •         Fitnes rolerji (najpogostejša izbira za rekreativno vožnjo ter prava izbira za celo družino).
  •         Aggressive rolerji (primerni za napredne trike in skoke, zelo trpežni in težji, za vožnjo po ograjah in drugih ovirah).
  •         Speed rolerji (primerni za hitro rolanje in tekmovanja, kjer so hitrosti čez 40km/h popolnoma običajne. Kolesa so nekoliko večja).
  •         Semi race rolerji (so kombinacija fitnes in speed rolerjev, ki so primerni tudi za daljše razdalje).
  •         Hokejski rolerji (so imitacija drsalk za hokej, imajo kolesa različnih velikosti. Nimajo zavore).
  •         Terenski ali nordijski rolerji oz t.i. tekaške rolke (Sicer ne sodijo v kategorijo rolerjev, saj gre za posebno vrsto rolerjev/rolke in  imajo praviloma dve kolesci (iz urtana ali gume) ter se uporabljajo za trening teka na smučeh. Okvir je precej daljši, z njimi pa lahko zaideš tudi na bolj neurejene poti. Pri nakupu se upošteva predvsem hitrost kolesc in trdota okvirja).
  •         Stršem so posebej ljubi nastavljivi rolerji, saj lahko otroku služijo kar nekaj sezon (1 do 5 velikosti)

 


Tekaške rolke sicer ne sodijo popolnoma v kategorijo rolerjev, saj imitirajo tek na smučeh. Tekmovalci jih uporabljajo za poletno nabiranje kilometrov, začetniki pa za učenje tehnike ter ravnotežja. Ponudbo si oglej TUKAJ.


Profesionalno ali rekreativno

V osnovi rolerje izbiraš glede na raven znanja ter izkušenj, ki jih z njimi imaš. Za profesionalno rabo so primerni profesionalni inline rolerji (hitri, lahko brez zavore), za rekreativno vožnjo pa so ustrezni tisti z mehkejšimi in manjšimi kolesci.


Te zanima, kako zgleda tekmovanje z inline rolerji? https://fb.watch/bQxGUWFOv3/


Je velikost kolesc pomembna?

V osnovi večja in trša kolesca pomenijo hitro ter manj stabilno vožnjo, manjša in mehkejša kolesca pa ravno obratno.


Trdoto izbiraš tudi glede na podlago, na kateri boš rolal, oznaka do 83A pomeni, da so kolesca primerna za nestabilne površine, nad 83A pa za vožnjo po lepo urejenih površinah (proge, asfalt).

  •         Začetniki od 78 do 80 mm.
  •         Napredni od 82 do 84 mm.
  •         Profesionalci od 90 mm naprej.


Ležaji

Da boš ob nakupu inline rolerjev vedel kaj pomenijo vse oznake in številke, je priporočljivo vedeti tudi nekaj o ležajih na rolerjih.

Pri tem se uporablja oznaka ABEC  1, 3, 5, 7, 9. Oznaka pomeni Annular Bearing Engineering Committee, družba ki je postavila standard za vse ležaje, tudi tiste, ki jih uporabljajo v medicini, letalstvu in avtomobilski industriji.

Višja kot je številka bolj natančna je izdelava ležajev, kar pomeni bolj gladko vožnjo. Za običajno rolanje se priporoča ABEC 4 ali več.


 

Če smo te vsaj malo navdušili in želiš o rolanju vedeti več, si oglej krtatek film Zone, ki opisuje življenja in trike petih roller-skaterjev: https://youtu.be/OqNE0tQnATc

In seveda, preveri našo svežo ponudbo ter pogumno “odrolaj”.