Materiali in naramnice
Kako se športni nedrčki razlikujejo od navadnih? Glavno razliko prinašajo material in naramnice. Športni nedrčki so izdelani iz kompaktnih materialov, ki že sami po sebi nudijo precejšnjo stopnjo oporo in kompresije ter skrbijo, da so dojke med kakršnokoli obliko gibanja na svojem mestu in da se ne premikajo. V sredini je poseben stabilizator, ki nadzira gibanje, podobno funkcijo pa ima tudi posebna obroba. Izjemnega pomena pa je širša spodnja obroba, ki zagotavlja temeljno oporo in stabilnost. Košarice so na notranji strani obložene, kar zagotavlja prijetno udobje.
Za dodatno oporo pa skrbijo naramnice, ki vse skupaj držijo pokonci. Zato so športni nedrčki praviloma opremljeni s širšimi naramnicami, obstajajo pa tudi različice, ki se na hrbtu na različne načine križajo. Predvsem pa je priporočljivo, da so naramnice nastavljive, kar omogoča dodatne osebnostne nastavitve. Slednje omogoča tudi zaponka, ki ponuja več stopenj zapenjanja. Pomembno je tudi, da so naramnice oblazinjene in da nimajo “ostrih” šivov, kar bi lahko dražilo kožo.
Naramnice
- Samo nastavljive naramnice: primerne za nizko intenzivne vadbe
- Naramnice s polnili: udobno nošenje, predvsem ta tiste z večjimi prsi, dobrodošle za srednje do visoko intenzivne vadbe
- Prilagodljive naramnice: nedrci za visoko intenzivne vadbe
- Fiksne naramnice: odvisno od debeline: tanke so primerne za nizko intenzivne ali srednje intenzivne vadbe, debelejše za srednje do visoko intenzivne vadbe
Pri nakupu nedrca bodite pozorni na materiale, iz katerih so narejeni.
- Mesh: zračen material oz. mrežica, ki zagotavlja hitro sušenje
- Funkcionalna tkanina: vpijanje znoja in hitro sušenje, lahko tudi anti mikrobna tkanina, ki preprečuje nastanek neprijetnega vonja
- 4-smerna raztegljivost: izjemno udobje in podpora pri gibanju v vseh smereh
- Minimalna raztegljivost: bolj primerna za močnejša oprsja, ki potrebujejo več podpore in nadzora gibanja
- Gladki šivi: manj draženja, več udobja pri nošenju
- Lepljeni šivi: udobje brez draženja kože, običajno nameščeni na naramnicah, podramenskem delu in spodnjem robu
- Brezšiven material: maksimalno udobje, bolj primerni za nizko do srednje intenzivne vadbe
Napačna izbira nedrčka za vadbo, pa lahko med drugim, povzroči bolečine v hrbtu in vratu, ki trajajo še dolgo po tem. Kateri so znaki, da ste izbrali napačni nedrček?
1. Opora prsi je preohlapna
Opora bi morala biti ravna in se tesno prilegati spodnjemu delu prsi ter ustrezati osnovni obliki. Priporočljivo je, da so športni nedrčki tesnejši od navadnih. Ostati morajo na mestu tudi, ko zakrožite z rameni. Hkrati se ne smete počutiti, kot da se dušite.
2. Naramnice so prekratke ali pretanke
Pravilno postavljene naramnice zmanjšujejo pritisk na vrat in ramena ter preprečujejo neprijetno drgnjenje. Prepričajte se, da so dovolj široke: večje kot so prsi, širše morajo biti naramnice. Debelejši trakovi bolje podpirajo težo in jo prerazporedijo. Primerni so za večje in manjše prsi.
3. Košarice ne držijo prsi na mestu
Športni nedrčki so navadno narejeni na dva načina: tako, da stisnejo ali ogradijo. Izbira je odvisna od velikosti košarice – večja kot je, težje boste nosili kompresijske nedrčke. Če se velikost giblje med A in C je model, ki stisne dojke, primeren zaradi elastičnosti in učinkovite opore. Za večje košarice pa je primernejši drug model.
4. Vpija pot kot goba
Material iz katerega je narejen nedrček igra odločilno vlogo pri nakupu. V vsakem primeru se boste prepotili, vendar je pomembno, kaj se bo zgodilo potem. Preverite, ali določena tkanina diha in prepušča pot namesto, da ga vpija. Počutili se boste veliko bolje.