PRED BLACK FRIDAY AKCIJA. POPUSTI do -50%!
070 555 551
od ponedeljka do sobote: 8:00 – 19:00

Ali je trail tek zame?

Vsi tečejo »traile«?

V času korone se je miselnost ljudi precej spremenila. Večja povezanost z naravo, več gibanja za vso družino, zavedanje skrbi za zdravje in tudi več prostega časa, so zagotovo razlogi, ki so pripomogli k porastu trail teka.

Vendar se je rast tega športa pričela že veliko prej. V raziskavi internacionalne zveze za trail teke  (International Trail Running Association - ITRA) se je od leta 2010 le-teh udeležilo približno 20 milijonov ljubiteljev teka v naravi.

 

Definicija trail teka

V osnovi je definicija trail teka popolnoma preprosta; gre za gibanje v naravi, večinoma po neurejenih poteh. Ima pa tudi svoje zakonitosti, ki jih posebej za tekmovanja določa ITRA. Trail tako vključuje hojo in tek, običajno po naravnih podlagah, kot so gozdne poti, travniki, makadamske ceste, gore, planote, tudi puščave. Po pravilu ITRE je lahko asfaltnih površin maksimalno 20%. Na trail tekmah je običajno, odvisno sicer od dolžine (od 15km pa vse do 170 ali več km pri ultra trail podvigih), da tekač za osnovne potrebščine na poti poskrbi sam.

 

Kaj potrebujem za trail tek?

TRAIL TEKAŠKE PALICE

Zmotno je prepričanje, da je potrebno celotno trail progo preteči.  Na skoraj vseh tekmah tudi med elitnimi tekači vidimo tiste, ki v največje strmine hodijo. Hoja je lahko na določenih predelih  precej bolj racionalna, sploh če si dodatno pomagamo s tekaškimi palicami. Trail palice so običajno lažje od pohodnih. S sistemom za hitro zlaganje poskrbijo, da jih lahko med med  tekom enostavno pospravimo. Če smo šele začetniki in se v trail tek še nismo zaljubili, lahko uporabimo tudi običajne pohodne palice. Tekaške trail palice nam pomagajo tako pri hoji navkreber kot pri teku. Z njimi razbremenimo noge, še posebej kolena, ter  pridobimo dodatno ravnotežje.

Majhen nasvet: Pri  teku navzdol palic ne pripenjamo  na pašček, ampak jih prosto držimo v rokah. V primeru padca bi se pripete palice lahko zapletle ali zapičile tako, da bi vas dodatno poškodovale.

  

Preveri ponudbo trail tekaških palic TUKAJ.

 

TEKAŠKI NAHRBTNIKI

Poleg  palic, je tudi tekaški nahrbtnik pomemben del tekaške opreme. Glede na to, da so trail teki običajno časovno daljši od ravninskih, moramo poskrbeti za optimalen vnos tekočine in hrane. Najprimernejši so hidracijski in izotonični napitki, za dodatno nadomeščanje energije, pa energijske ploščice, fige, datlji, banana ipd.

  

Preverite ponudbo trail tekaških nahrbnikov TUKAJ.

 

V kolikor so naši podvigi krajši (npr. do 1h) lahko  tekaški nahrbtnik nadomesti tudi torbica okoli pasu. Nekatere Salomon torbice so narejene podobno kot pas, tako zagotovijo neovirano gibanje, popolno hidracijo in vse kar potrebujemo na dosegu roke.

  

Preverite ponudbo trail tekaških torbic TUKAJ.

 

TEKAŠKE “OFF ROAD” SUPERGE

Čeprav je tek, s finančnega vidika, načeloma ugoden, pa je v primeru superg improvizacija lahko zelo boleča ali celo nevarna.

Cestne superge običajno ne nudijo dovolj oprijema in stabilnosti, zato niso primerne za tek po neurejenih poteh.

Pred nakupom trail superg se  moramo vprašati:

  • Kakšne razdalje bomo pretekli? V primeru, da se odločamo za daljše razdalje, je bolj blažen copat vsekakor primernejša  izbira. Večje blaženje je primerno tudi za težje tekače, saj pomaga  pri absorbciji udarcev (in sil*), ki pri teku nastajajo.

*Sila pri vsakem koraku je 2- do 4-kratnik telesne teže.

  

Izberite superge glede na svoje zahteve TUKAJ.

 

  • Na kakšnih podlagah bomo večinoma tekli? Če bomo večino časa tekli po lepih makadamskih gozdnih poteh (ali deloma celo po asfaltnih cestah), izberemo superge, ki nimajo preveč narebrenega podplata, ampak stavimo na več udobja. Če bodo naše poti bolj tehnične narave (skale, strmi spusti ipd.), pa izberemo  trši in bolj narebren podplat. Večja bo zaščita, bolj togi in neodzivni bodo copati. Manjša  zaščita z manj blaženja pa pomeni več stika s podlago in boljšo odzivnost.

Če se želimo s trail tekom ukvarjati tudi tekmovalno, je pomena tudi teža copata. Dejstvo je, da dodatna teža tekaških copat poslabša ekonomičnost teka ter posledično tudi rezultat. Raziskava, objavljena na ugledni strani medicinskih člankov pubmed.gov omenja, da dodatnih 100g na čevlju na razdalji 3000 metrov poslabša ekonomičnost ter čas teka za 1%. Dodatek 300g pa za skupno 3%. Za lažjo predstavo, če bi 10 km  pretekli v 45 minutah, bi s 100 g težjimi copati tekli slabe pol minute počasneje (45:27). V rekreativnem svetu to seveda ni veliko, v vrhunskem športu pa lahko 1% odloča o zmagi.

  

Izberite superge glede na svoje zahteve TUKAJ.

 

Ne glede na ostale karakteristike pa morajo biti supege v prvi vrsti udobne, kopito primerno naši anatomiji noge ter prileganje optimalno. Le tako bomo lahko ure in ure tekli brez žuljev in uživali v najlepših razgledih. Če slabo vreme, dež in sneg  niso ovira za gibanje v naravi, je smiselno upoštevati tudi ne/premočljivost čevlja. Vodotesne membrane zaščitijo noge pred zunanjo mokroto in umazanijo (npr.: Gore-Tex, ipd.)

  

Izberite superge glede na svoje zahteve TUKAJ.

 

Če želimo univerzalne športne copate, ki jih lahko uporabljamo na različnih podlagah, za tek in hojo, so Dynafit Alpine lahko prava izbira. Moški in ženski model.

  

Izberite superge glede na svoje zahteve TUKAJ.

 

NAGLAVNE  SVETILKE

Tako kot pri pohodništvu in ostalih outdoor aktivnostih, je tudi pri trail teku priporočljivo imeti lahko, a kakovostno naglavno svetilko.

Ker smo tudi pri nas navdušeni tekači in ljubitelji narave, vam lahko iz prve roke ponudimo samo najboljše svetilke. Znamka LED LENSER je priznana tako v svetu teka oz. športa kot v svetu industrije, kjer so zahteve po kakovosti in trpežnosti  še veliko večje.

  

 

DODATNA VARNOST

Posebej kadar tečemo sami, moramo poskrbeti, da o približni lokaciji obvestimo družino ali prijatelje ter da v nahrbtniku/torbici ne manjka mobilni telefon. Prav tako ne bo odveč osnovna prva pomoč.

 

TEKAŠKA OBLAČILA

Odgovor na to vprašanje je predvidljivo preprost. Potrebujemo predvsem kakovostna športna oblačila, ki jih lahko uporabijamo za različne aktivnosti. Seveda obstajajo tudi specializirana tekaška oblačila, vendar marsikdaj po teh ni nobene potrebe.

Pri izbiri oblačil ne upoštevamo le modnih smernic, ampak predvsem vremenske razmere in okoliščine, v katerih bomo tekli. Optimalen plastni (čebulni) sistem bo zagotovo poskrbel, da nam pozimi ne bo hladno ter poleti ne pretirano vroče.

Izbiramo predvsem sintetične izdelke, ki dihajo, izločajo vlago stran od naše kože, tj. na zunanjo stran oblačila, kjer hitro izhlapi.

V prvi vrsti poskrbimo za dobro in lahko aktivno perilo. V hladnih mesecih je lahko debelejše, medtem ko je poleti le-to le individualna izbira.

Vodilo pri naslednjih plasteh naj bo podobno kot pri perilu; lahko, sintetično in hitro sušeče.

Majhen namig: Številni tekači delajo napako, ko se ob hladnem vremenu preveč oblečejo. Dejansko ne potrebujemo toliko kot mislimo. Pravilo je, da se oblečemo toliko, da med prvimi minutami teka občutimo rahel hlad. Če nam bo toplo že ob prihodu na teren, nam bo med tekom zagotovo vroče.

Na rossisport.si ponujamo bogato ponudbo športnih oblačil, tako specializiranih glede na šport kot splošnih za različne aktivnosti.

Naše punce in fantje izbirajo le najlepše in kakovostne  kose oblačil, ki nam ob optimalnem udobju dajo še dodatno samozavest.

  

Ponudbo lahko preveriš TUKAJ.